top of page
słoń logo_edited.png

Cokolwiek robisz, poczynaj od najważniejszego.

Zaktualizowano: 3 gru 2020Wola działania i nie-działania.


Przypomnij sobie: nawyk 1 mówi „Jesteś kierowcą, nie pasażerem”, nawyk 2 nakazuje zdecydować, gdzie i którędy chcesz jechać (miej mapę). Nawyk 3 uczy: dojedź tam. Nie zatrzymuj się w zajazdach i nie pozwól, aby rozmaite blokady sprawiły, że zboczysz z drogi albo spowolnisz jazdę. Jedź konsekwentnie i wytrwale – aż do celu. Nawyk trzeci pozwoli ci również pokonać rozmaite lęki i być silnym w trudnych sytuacjach.
Ćwiartki czasu
Q1. Wiecznie zagoniony. Sprawdzian jutro, chory przyjaciel, zaległości w pracy, projekt „na wczoraj”, zepsuty samochód… Wszystko na raz i na już. Jego motto: Zamierzam zorganizować sobie czas i skończyć z opóźnieniami – od jutra. Jest tak zajęty jazdą, że nie ma czasu zatankować paliwa…. Wieczny "odkładacz". Rezultat? Wieczny stres i napięcie, ,wybuchowość, i mierne osiągnięcia..


Q2. Dobry organizator. Planowanie, wyznaczanie celów, , wypracowanie (rysunek) na przyszły tydzień, samorealizacja, systematyczność i działania z wyprzedzeniem, ćwiczenia fizyczne, pielęgnowanie przyjaźni i miłości, odpoczynek. Mówi „nie” z uśmiechem. Na te sprawy nie potrzebujesz wiele czasu, potrzeba ci tylko planowania. Hasło? Nie odwlekaj robienia rzeczy ważnych, choć nie pilnych. Nie jesteś doskonały, ale jesteś pozbierany. Patrzysz, co masz do zrobienia i wybierasz priorytety. Rezultaty? Kontrolowanie swego życia, równowaga, osiągnięcia w wielu dziedzinach


Q3. Zawsze chętny. Niezbyt ważne telefony, rzeczy, które odrywają od pracy, drobne problemy innych, presja otoczenia. Kiedy starasz się zadowolić innych i spełniać wszystkie ich potrzeby. Kiedy rzeczy pilne wydają się ważne. Kiedy boisz się odmówić, żeby kogoś nie urazić. Rezultaty? Mówiąc „tak” wszystkim, tak naprawdę nie zadowolisz nikogo, a najmniej siebie, masz opinię lizusa, nie masz samodyscypliny, co gorsza sam o sobie ,myślisz, że dla innych jesteś wycieraczką do obuwia…


Q4. Obibok. Zbyt dużo czasu przed telewizorem, zbyt wiele grania na komputerze, nie kończące się gadanie przez telefon, maratony po sklepach, złodzieje czasu. Uwielbia wszystko w nadmiarze. Zawodowy próżniak. Uwielbia komiksy – czyta ich kilkadziesiąt tygodniowo. Szkoła na ostatnim miejscu. Przyjaciele są ważni – jeśli nie musisz dla nich czegoś zrobić. Rezultaty? Brak odpowiedzialności, słabość psychiczna, zerowe osiągnięcia.

Kluczem do pozytywnych zmian i osiągnięć w życiu jest spędzanie jak najwięcej czasu w Q2. A to znaczy ograniczanie czasu spędzanego w pozostałych ćwiartkach.

Więc: ogranicz czas w Q1, robią więcej rzeczy ważnych, choć nie pilnych. Naucz się mówić „nie” rzeczom z Q3. Nie pozwalaj sobie przeszkadzać. I ukróć nadmierne upodobanie do działań z Q4. Nie rezygnuj z nich całkowicie, ale rób je rzadziej.

Ułatw sobie zadanie zakładając terminarz i planując tygodniowo. Najlepiej według trzech poniższych punktów:


Wielkie-Zadanie do Wykonania. Twoje "mini-cele", cele cząstkowe, związane z misją i wizją życia, i wielkimi, odległymi celami, w poszczególnych rolach, jakie odgrywasz w najważniejszych dziedzinach swego życia. Bądź przy tym realistą i nie wyznaczaj sobie więcej niż 10-15 mini-celów tygodniowo.


Zarezerwuj sobie czas na Wielkie Zadania. Najpierw do wiadra wkładaj wielkie kamienie, dopiero potem żwir i piasek… Zarezerwuj czas na sprawy pozostałe.

Tak, poświęć 15 minut w tygodniu na zaplanowanie następnego (całego) tygodnia, wykonaj założone zadania i zobacz po miesiącu, jaka nastąpi zmiana.

W realizacji tego wszystkiego przeszkodzą ci twój własny strach i presja otoczenia. Więc wychodź z bezpiecznej kryjówki, podejmuj ryzyko, wkraczaj w strefę odwagi, rób rzeczy, których jeszcze nie robiłeś, bo to jedyna droga do poznania swoich możliwości i wielkich, pozytywnych zmian. Bądź silny i odważny w trudnych momentach. Nie poświęcaj przyszłości dla krótkiej, przyjemnej czy nawet radosnej chwili, ale tylko chwili. Zainwestuj w o wiele więcej radości i przyjemności w przyszłości. Nie oddawaj reszty swego życia dla zabawki. Nie niszcz winorośli dla słodkiego owocu. Nigdy nie pozwól, aby twoje lęki podejmowały za ciebie decyzje. Ty je podejmuj. Nigdy nie bój się próbować. I pamiętaj: wygrywać to znaczy podnosić się z każdego upadku. Bez usprawiedliwień i bez rezygnacji. Czyli iść dalej. Bój się, ale rób swoje.


Jak skutecznie mówić „nie”? Jak mieć wolę nie-działania? Zwalczyć potrzebę przynależności do „złej” grupy? Iść własną ścieżką?

Aby przezwyciężyć presję otoczenia, przede wszystkim musisz bardziej dbać o to, co ty myślisz o sobie, niż o to, co myślą o tobie inni. Jeżeli masz się już zmieniać, zmieniaj się dla siebie, nie dla otoczenia. Żeby to sobie ułatwić, rób stale dwie rzeczy: (1) zwiększaj swoją samoocenę, wiarę w siebie i w swoje możliwości. Pomóż komuś w potrzebie, rozwijaj jakiś talent, regeneruj siły. (2) Zadeklaruj swoją życiową misję. ustal cele, rozpoznaj swoje wartości..
"Rób to, czego się boisz i nie rób niczego ze strachu"
"W życiu szukaj szansy, nie bezpieczeństwa. Statek stojący w porcie jest bezpieczny,

ale jego dno i tak przerdzewieje."

"Jeśli nie strzelasz, na sto procent nie trafisz."

I prawie na koniec: w zarządzaniu sobą w czasie najważniejsza jest świadomość i zdecydowanie, aby danego dnia robić nie jak najwięcej rzeczy, ale robić rzeczy właściwe, ważne. Na początek szukaj i usuwaj „wąskie gardła”. Autostradą możesz pojechać szybciej albo naciskając gaz albo usuwając rozmaite zwężenia i przeszkody. Wybierz więc jakieś ważne pole swojej aktywności, związane z ważną rolą życiową i zobacz, gdzie tkwią bariery, przeszkody, które nie pozwalają ci w pełni rozwinąć skrzydeł, zaniżają efektywność, i wyraźnie spowalniają drogę do pełnego sukcesu. I zaraz potem ustal, co możesz zrobić, aby te „wąskie gardła” zniknęły. I zrób to. Możesz też pójść o krok dalej. Zobacz, jak możesz przyspieszyć. Wykorzystaj zasadę Pareta, zwaną inaczej 20/80. Przeanalizuj co i jak robisz, po czym wybierz 20% swoich działań, które w danym obszarze przynoszą ci 80% (lub więcej) korzyści, i na nich skup się w praktyce. Pozostałe działania, te najmniej produktywne, po prostu odpuść. Szkoda na nie czasu.


I jeszcze zapamiętaj najważniejszy czynnik sukcesu:


 1. Wszyscy ludzie sukcesu mają nawyk robienia rzeczy, których ludzie porażki nie lubią robić.

 2. Sprawdź teraz, jak zapamiętałeś najważniejsze myśli z powyższego tekstu, uzupełnij wykropkowane miejsca (DUŻYMI LITERAMI) i, jeśli chcesz, prześlij nam do sprawdzenia (homo21@wp.pl)

 3. Przypomnij sobie: nawyk 1 mówi „Jesteś ………..nie pasażerem”, nawyk 2 nakazuje zdecydować, …… i ………. chcesz jechać (miej mapę). Nawyk 3 uczy: ……. tam. Nie zatrzymuj się w zajazdach i nie pozwól, aby rozmaite blokady sprawiły, że zboczysz z drogi albo spowolnisz jazdę. Jedź konsekwentnie i wytrwale – aż do celu.Sprawdź się! Nie zaglądając na powyższy tekst, spróbuj uzupełnić wszystkie poniższe luki.Ćwiartki czasuQ1. Wiecznie …………. Sprawdzian jutro, chory przyjaciel, zaległości w pracy, projekt „na wczoraj”, zepsuty samochód… Wszystko na raz i na już. Jego motto: zamierzam zorganizować sobie czas i skończyć z opóźnieniami – od ………. Jest tak zajęty jazdą, że nie ma czasu zatankować paliwa. Wieczny ……….. Rezultat? Wieczny stres i napięcie, wybuchowość, i mierne ………...


Q2. Dobry …………. Planowanie, wyznaczanie celów, , wypracowanie (rysunek) na przyszły tydzień, samorealizacja, systematyczność i działania z wyprzedzeniem, ćwiczenia fizyczne, pielęgnowanie przyjaźni i miłości, odpoczynek. Mówi „….” z uśmiechem. Na te sprawy nie potrzebujesz wiele czasu, potrzeba ci tylko ……….. Hasło? Nie odwlekaj robienia rzeczy …………., choć nie ………. Nie jesteś doskonały, ale jesteś pozbierany. Patrzysz, co masz do zrobienia i wybierasz ……………. Rezultaty? ……………… swego życia, równowaga, ………………. w wielu dziedzinach


Q3. Zawsze …………. Niezbyt ważne telefony, rzeczy, które odrywają od pracy, drobne problemy innych, presja otoczenia. Kiedy starasz się ……………. innych i spełniać wszystkie ich ……………. Kiedy rzeczy pilne wydają się ………... Kiedy boisz się …………, żeby kogoś nie urazić. Rezultaty? Mówiąc „tak” wszystkim, tak naprawdę nie zadowolisz ……………, a najmniej …………, masz opinię …………., nie masz samodyscypliny, co gorsza sam o sobie ,myślisz, że dla innych jesteś wycieraczką do obuwia…


Q4. Obibok. Zbyt dużo czasu przed telewizorem, zbyt wiele grania na komputerze, nie kończące się gadanie przez telefon, maratony po sklepach, złodzieje czasu. Uwielbia wszystko w ……………. Zawodowy ……………. Uwielbia komiksy – czyta ich kilkadziesiąt tygodniowo. Szkoła na ostatnim …………... Przyjaciele są ważni – jeśli nie musisz dla nich czegoś ……….. Rezultaty? Brak ……………….., słabość ……………….., zerowe osiągnięcia.
Kluczem do pozytywnych zmian i osiągnięć w życiu jest spędzanie jak najwięcej czasu w ćwiartce ……. A to znaczy …………….. czasu spędzanego w pozostałych ćwiartkach.


Więc: ogranicz czas w Q1, robią więcej rzeczy …………., choć nie …………. Naucz się mówić „…..” rzeczom z Q3. Nie pozwalaj sobie …………... I ukróć nadmierne upodobanie do działań z …….. Nie rezygnuj z nich całkowicie, ale rób je …………..


Ułatw sobie zadanie zakładając ………….. i planując tygodniowo. Najlepiej według trzech poniższych punktów:


Ustalaj Wielkie-Zadanie-do-Wykonania. Twoje mini-cele, cele cząstkowe, związane z misją i wizją życia, i wielkimi, odległymi celami, w poszczególnych rolach, jakie odgrywasz w najważniejszych dziedzinach swego życia. Bądź przy tym realistą i nie wyznaczaj sobie więcej niż ………… mini-celów tygodniowo. Zarezerwuj sobie czas na Wielkie Zadania. Najpierw do wiadra wkładaj wielkie ……………., potem żwir i piasek…

Zarezerwuj czas na sprawy …………. Tak, poświęć ………. minut w tygodniu na zaplanowanie następnego (całego) tygodnia, …………….. założone zadania i zobacz po miesiącu, jaka nastąpi ………….W realizacji tego wszystkiego przeszkodzą ci twój własny ………. i presja …………... Więc wychodź z bezpiecznej kryjówki, podejmuj ryzyko, wkraczaj w strefę odwagi, rób rzeczy, których jeszcze nie robiłeś, bo to jedyna droga do poznania swoich ………………… i wielkich, pozytywnych …………... Bądź silny i odważny w trudnych momentach. Nie poświęcaj …………… dla krótkiej, przyjemnej czy nawet radosnej chwili, ale tylko chwili. Zainwestuj w o wiele więcej radości i przyjemności w przyszłości. Nie oddawaj reszty swego życia dla zabawki. Nie niszcz …………..// dla słodkiego ……….. Nigdy nie pozwól, aby twoje ………. podejmowały za ciebie decyzje. Ty je podejmuj. Nigdy nie bój się ………….. I pamiętaj: wygrywać to znaczy …………. się z każdego upadku. Bez ……………….. i bez …………………. Czyli iść ………….. Bój się, ale rób swoje.A jak skutecznie mówić „nie”? Jak mieć wolę nie-działania? Zwalczyć potrzebę przynależności do „złej” grupy? Iść własną ścieżką?

Aby przezwyciężyć presję otoczenia, musisz bardziej dbać o to, co ty ……….. o sobie, niż o to, co myślą o tobie ………. Jeżeli masz się już zmieniać, zmieniaj się dla ………., nie dla otoczenia. Żeby to sobie ułatwić, rób stale dwie rzeczy: (1) zwiększaj swoją …………….., wiarę w siebie i w swoje ……………. Pomóż komuś w ……………, rozwijaj jakiś talent, regeneruj …………….. (2) Zadeklaruj swoją życiową ……………. ustal ………., rozpoznaj swoje ……………...
Rób to, czego się ………… i nie rób niczego ze ……………
W życiu szukaj szansy, nie ………………... Statek stojący w porcie jest ………………, ale jego dno i tak .......................Jeśli nie strzelasz, na sto procent nie ……………..
I prawie na koniec: w zarządzaniu sobą w czasie najważniejsza jest świadomość i zdecydowanie, aby danego dnia robić nie jak …………………… rzeczy, ale robić rzeczy …………….. ważne. Na początek szukaj i usuwaj „………………..”. Autostradą możesz pojechać szybciej albo naciskając gaz albo usuwając rozmaite …………… i ………………. Wybierz więc jakieś ważne pole swojej aktywności, związane z ważną rolą życiową i zobacz, gdzie tkwią …………., przeszkody, które nie pozwalają ci w pełni rozwinąć skrzydeł, zaniżają efektywność, i wyraźnie spowalniają drogę do pełnego sukcesu. I zaraz potem ustal, co możesz zrobić, aby te „………….” zniknęły. I zrób to. Możesz też pójść o krok dalej. Zobacz, jak możesz ……………... Wykorzystaj zasadę ……………., zwaną inaczej 20/80. Przeanalizuj co i jak robisz, po czym wybierz …………swoich działań, które w danym obszarze przynoszą ci 80% (lub więcej) korzyści, i na nich skup się w …………. Pozostałe działania, te najmniej ……………., po prostu odpuść. Szkoda na nie czasu.Najważniejszy czynnik sukcesu:


Wszyscy ludzie sukcesu mają nawyk ……………… rzeczy, których ludzie porażki nie ………….. robić.Ćwiczenia:


 1. Postaw sobie za cel używanie terminarza przez miesiąc. Trzymaj się swoich planów i zobacz, co się zmieni w twoim życiu.

 2. Zastanów się, na co marnujesz najwięcej czasu? Zapisz to.

 3. Powiedz komuś przy pierwszej okazji świadomie „nie”, jeśli będziesz miał coś ważniejszego do zrobienia. Uczyń z tego nawyk.

 4. Jeśli w następnym tygodniu masz klasówkę lub większe zadanie do wykonania, nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, ale zacznij przygotowywać się to tego już dzisiaj. Codziennie rób mały krok.

 5. Pomyśl o tym, co jest dla ciebie ważne, a co od dawna odkładasz na później. I zarezerwuj na to czas w tym tygodniu. Zapisz to: od dawna ociągam się z....

 6. Zanotuj dziesięć Wielkich-Zadań-do-Wykonania w nadchodzącym tygodniu. Następnie zarezerwuj dla każdego z nich czas w swoim terminarzu, tak aby wykonać je wszystkie.

 7. Zastanów się, jaki lęk powstrzymuje cię od realizacji jakiegoś celu i co już jutro możesz zrobić, aby wkroczyć do Strefy Odwagi?

 8. Mój lęk, który mnie powstrzymuje to ……..

 9. Kto z twojego środowiska wywiera na ciebie największą presję? Kto ma na ciebie największy wpływ? Zapytaj: czy robię to, czego ja chcę, czy to, czego oczekują ode mnie inni? Osoby, które mają na mnie największy wpływ...............

167 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page