Nowoczesne strategie uczenia się

 
Image by Tamara Menzi
Technika słów zastępczych
Image by Aaron Burden
Organiczna metoda studiowania
Image by Nik Shuliahin
Test Patriotyczny
 

Błyśnij jako lingwista. Od zaraz.

Technika Słów Zastępczych

Dwa tysiące słów przez rok? Nauka języka obcego w kilka tygodni? Z uśmiechem? Fantastyczny plan, ale jak i czy w ogóle da się go zrealizować  w „szarej codzienności”? Sprawdzonym sposobem okazuje się Technika Słów Zastępczych (TSZ), jedna z trzech głównych metod pamięciowych; jej wykorzystanie w praktyce i doświadczenie zdumiewającej skuteczności wymaga jedynie dobrej organizacji czasu i odrobiny samodyscypliny, którą stymuluje automotywacja.

  W swej istocie TSZ okazuje się bardzo prosta. I ma niepodważalną zaletę: pozwala wykorzystać w nauce języków coś, co bardzo dobrze znasz – język ojczysty. Więcej – im lepiej znasz polski, tym szybciej i skuteczniej możesz uczyć się nie tylko języków obcych, ale i słów obcego pochodzenia, terminów naukowych, skrótów, symboli literowych, itp.

Wychodząc od prostej definicji, wystarczy znajomość pięciu kroków.

TSZ polega na zapamiętywaniu słów obcego pochodzenia lub w obcym języku (jak brzmią i co znaczą) po zamianie ich na blisko brzmiące, obrazowe słowa zastępcze w ojczystym języku i kojarzenie ich ze sobą. Co tak naprawdę powinieneś robić?

PO KAWAŁKU

Dziel słowo oryginalne na części lub sylaby, które łatwo później zamienić na zrozumiałe dla naszego mózgu obrazy (ang). molting = mol - ting

ZROZUMIENIE

Zobrazuj w podobny sposób znaczenie słowa oryginalnego. Molting to linienie – coś zrzuca skórkę, gubi włosy, linieje....

JĘZYK MÓZGU

Tym częściom/sylabom przyporządkuj blisko brzmiące, obrazowe słowa zastępcze we własnym języku. Stuprocentowa zbieżność brzmieniowa jest pożądana, ale niekonieczna. W gradacji good – better – best szukamy the best. Intuicja i wyczucie podpowiedzą. Mol – ting = mole - tynk

OBRAZ + AKCJA

Skojarz (2) z (3) kreując niezwykły i dynamiczny związek  ( bogaty w akcję) i z twoją w nich obecnością.

Na przykład: mole siadają na tynku (białym, mokrym, świeżo położonym), a Ty patrzysz przecierając oczy ze  zdumienia, bo one tam linieją!... Oczywiście, biolog złapie się za głowę, ale w wyobraźni wszystko jest możliwe...I im obraz i akcja bardziej  niecodzienne, tym skuteczniejsze działania pamięci.

Przyszedłeś na świat jako urodzony lingwista...

co – jak każde dziecko - udowodniłeś już w pierwszych latach dzieciństwa. Możesz to udowodnić i teraz.

Kilka przykładów (idź moim śladem i uśmiechnij się):

omelet (węg.) - półpiętro. 

Zobacz, usłysz, poczuj: na półpiętrze twojego

(lub znanego ci) domu smażysz właśnie omlet. 

panopticum (czyt. Panoptikum) - gabinet osobliwości, dom figur woskowych

Zobacz, usłysz, poczuj: zwiedzasz gabinet osobliwości (na pewno zobaczysz taki w wyobraźni) i mijasz eksponat, którym jest pan optyk, mówiący do ciebie "kum, kum!" jak żaba...

gerydon – świecznik wieloramienny

Zobacz, usłysz, poczuj: gary (brudne naczynia) zabiera don (na przykład don Kichote) i rzuca nimi w świecznik wieloramienny, lub wiesza je na nim, a potem blansuje nim na nosie. Prawdziwy sztukmistrz!

arrabal (hiszp.) - przedmieście

Zobacz, usłysz, poczuj: ara (papuga) tańczy z tobą na balu, na przedmieściu. Możesz zobaczyć że jest ubrana w piękną czerwoną suknie i tańczy w rytm Flamenco. Arriba!

Teraz poćwicz sam. Zapamiętaj, kojarząc blisko brzmiące, obrazowe słowa zastępcze:

 

agelasta – człowiek bez poczucia humoru.

singhakom (wiet.) - sierpień

elukubracja – kiepskie dzieło

bolsa (port.) - torebka.

Celem utrwalenia zapamiętywane słowo użyj w co najmniej sześciu samodzielnie ułożonych zdaniach. Wykonuj również szybkie rysunki wykreowanych skojarzeń. Tak, to się da zrobić ZAWSZE. Bez względu na słowo, jego rodzaj, pochodzenie, długość, możesz siłą umysłu i wyobraźni zamienić je na blisko brzmiące słowo lub słowa – obrazy. Ba! Możesz po prostu zobaczyć każdy dźwięk, w dowolnym języku świata. I zapamiętywać „raz na zawsze”.

Na poziomie codzienności

w większości języków indoeuropejskich

używamy od 2 do 10 tysięcy słów.

 

Organiczna Metoda Studiowania

"Pamięć jest matką wiedzy, matką pamięci - metoda."

~ Platon

OMS

Organiczna Metoda Studiowania, opracowana przez Tony Buzana zasadza się na wykorzystywaniu Map Myśli (MM) w czasie uczenia się i w czasie powtórek, głównie materiału pisanego i czytanego. Jest rodzajem algorytmu, pozwalającym na zwiększenie skuteczności uczenia się i skrócenie czasu nauki - aby o wiele sprawniej przyswajać, rozumieć, magazynować, przypominać sobie i komunikować nową wiedzę.

Metodę tę stosuj w trzech etapach.

Przygotowanie

Odpręż ciało, uspokój umysł, zwizualizuj cel/końcowy sukces.

Przekartkuj książkę lub artykuł, tak jakbyś to robił w księgarni na dworcu, mając 15-20 minut do odejścia pociągu. Twój cel to zaznajomić mózg ze strukturą książki i dać mu ogólne “poczucie całości”.

Określ czas, jaki chcesz poświęcić na dalszą lekturę i ile materiału przerobić. Zaznacz wybraną porcję zakładką.

Rozgrzej i zaciekaw umysł robiąc pobieżną Mapę Myśli z tego, co już wiesz na dany temat. Stworzysz w ten sposób pierwszą sieć asocjacji, umożliwiającą szybsze kojarzenie kolejnych informacji.

Szlifowanie

Dokończ spokojnie przegląd uzupełniający, wprowadzając kolejne szczegóły na mapę główną. Przegląd końcowy. Doczytaj do końca wszystkie interesujące wątki, które pojawiły się w trakcie lektury, i wspomniane wcześniej najtrudniejsze fragmenty. Sprawdź, czy znajdujesz odpowiedzi na pytania, które postawiłeś sobie wcześniej. Bazowej MM nadaj końcową formę. Tylko pozornie jest to czasochłonne. Przecieranie śladów pamięciowych w progresywnych odstępach nie pozwala mózgowi zapomnieć i w rzeczywistości skraca do minimum czas potrzebny na opanowanie żądanej wiedzy. Wypróbuj OMS od zaraz!

Czytanie właściwe

Ustal, czego chcesz się nauczyć w tej sesji. Naszkicuj kolejną Mapę Myśli z pytaniami, odpowiedzi na które będziesz poszukiwał w tekście. Przejrzyj ogólnie cały wybrany materiał. Zacznij od spisu treści, przejdź do tytułów rozdziałów, nagłówków, podkreśleń, streszczeń i podsumowań, przeczytaj wnioski, obejrzyj rysunki, tabele i wykresy.

Zwracaj uwagę na wszystko, co przyciąga twój wzrok. W ten sposób określisz główne elementy bazowej Mapy Myśli: tytuł/obraz centralny i główne ramiona/słowa klucze. Zaznacz je na osobnej kartce (zaznacz datę).

Wielu studentów przyznaje, że samo tylko uważne ogólne przeglądanie podręcznika (książki) pozwala im zrozumieć i zapamiętać aż 90% potrzebnych informacji.

Powtórka

Teraz na podstawie mapy bazowej zrób mapę właściwą. Uporządkuj całości, nadaj jej bardziej przejrzystą formę graficzną, uczytelnij napisy i symbole, uwzględnij kolor i pozostałe zasady Mindmappingu.

 

Przez 1-2 minuty popatrz na swoje dzieło, zwracając uwagę na najważniejsze informacje, które zapisałeś. Nie gub oryginału. Zrób 10-minutowa przerwę, po czym narysuj z pamięci mapę właściwą.

Porównaj z oryginałem, popraw lub uzupełnij to, czego nie narysowałeś. Popatrz na całość raz jeszcze.

Przegląd wstępny

Przeczytaj to, czego nie zrobiłeś w kroku poprzednim, zwracając uwagę przede wszystkim na początek i koniec rozdziałów, podrozdziałów i akapitów, bo w dobrze skonstruowanym tekście tam właśnie autor pomieszcza najważniejsze informacje i wnioski. Uzupełnienia wprowadź na mapę bazową. Teraz przejdź do kolejnych, mniej znanych partii materiału.

Nie trać czasu na wgryzanie się w trudne fragmenty.  Po zaznajomieniu się z całością książki zrozumiesz je o wiele łatwiej i szybciej.

 

Odpoczynek

Odpocznij. Prześpij się, posłuchaj muzyki, idź na spacer, zajmij się czymś innym, daj sobie nagrodę.

Jeśli to możliwe, przejrzyj mapę właściwą przed snem, przy uspokajającej muzyce. Dodaj nowe skojarzenia, jeśli przyjdą ci na myśl. Rysuj/przypominaj sobie swoją MM na drugi dzień (po 24 godzinach), jeszcze raz po tygodniu, wreszcie po miesiącu, stale uzupełniając ewentualne braki. Zaplanuj te powtórki zaznaczając stosowne dni w kalendarzu. Jeśli masz więcej Map Myśli, zrób sobie specjalny regał, pudełko, szufladkę i dla każdej Mapy zaznaczaj fiszkami daty kolejnych powtórek.

Test patriotyczny

11. listopada to nie tylko Święto Narodowe, ale też rocznica zwycięstwa armii polskiej pod Chocimiem, w 1673 r. Co o niej wiesz? Postaraj się samodzielnie odpowiedzieć na poniższe pytania, a potem sprawdź swoje odpowiedzi najeżdżając na nie.

 

Gdzie leży Chocim?

Jak doszło do bitwy pod Chocimiem?

Jaka była proporcja sił?

Co to był autorament?

Jak wyglądała arkabuzeria?

Jakiego rodzaju oddziałami byli janczarowie? A spahisi?

Jacy inni dowódcy polscy walczyli pod Chocimiem?

Wymienisz inne oprócz Chocimia, zwycięskie bitwy Jana Sobieskiego?

Jakim przydomkiem zaczął cieszyć się Sobieski po zwycięstwie chocimskim?

Jak wyglądał obóz broniących się Turków?

Jakie były fortele Sobieskiego w czasie bitwy?

Polskich zwycięstw pod Chocimiem było więcej. Wymienisz przynajmniej jedno?

Na czym polegał talent dowódczy Sobieskiego?

Skutki zwycięstwa w bitwie pod Chocimiem.

Na co patrzy Jan Sobieski na awersie bannoty 500-złotowego?

Ulubiony cytat/rada życiowa króla Jana? Dokończysz?

santa ecce.png

Masz jakieś pytania?

0