top of page
słoń logo_edited.png

Notuj jak mistrz!

Zaktualizowano: 3 gru 2020

Jeśli w czasie nauki nie włączasz żadnych procesów myślowych, to znaczy tylko kujesz, ryjesz, to - oprócz demonstrowania siły charakteru – po prostu tracisz życie. Na każdym kroku warto uprzytamniać sobie, że pamięć (podobnie jak szkoła) to METODA.

Metoda ułatwia wszystko, również notowanie, które sprowadza mechaniczne powtarzanie do minimum (bo czasem jednak trzeba). Zanim wskoczysz na najwyższy poziom w tej sztuce, czyli opanujesz Mapy Myśli, zacznij od czegoś prostszego, co też przyspieszy zapamiętywanie nowych informacji, zwłaszcza w tekstach czytanych. Panie, panowie – oto


Metoda Cornella w pigułce


Podziel czystą kartkę A4, ułożoną poziomo, na trzy części. Zacznij od lewego marginesu szerokości ok. 6 cm; tu będziesz zapisywał słowa-klucze. Margines oddzieli część prawą, na notatki główne, długości ok. 15 cm. Na dole strony, na pasku szerokości ok. 5 cm zapiszesz podsumowanie.

Teraz zacznij czytać. W części prawej zapisuj wszystkie informacje, które uważasz za ważne i istotne. Pisz krótkimi zdaniami. Notuj główne idee i pojęcia, ważne daty, nazwiska,  miejsca. Dołączaj  tabele, diagramy i wypunktowania. Jeśli nie zdążysz czegoś zapisać, zostaw puste miejsce, które uzupełnisz potem.

Przejdź teraz do  kolumny lewej i wypisz najważniejsze kluczowe słowa. Formułuj też pytania o najważniejsze informacje, zapisane w części prawej (to bardzo ułatwia przyszłe powtórki). Natomiast w  podsumowaniu twórz własnymi słowami najważniejsze konkluzje z całej notatki. Niech to będzie maksymalnie 3 – 5  zdań; swoiste „jądro tematu”, twoje wnioski i przemyślenia.

Ujmując rzecz jeszcze inaczej, masz do przejścia pięć kroków:


  1. Zapisz wszystko, co uważasz za ważne do zapamiętania w prawej części tabeli*.

  2. Jak najszybciej po sporządzeniu pełnej notatki zredukuj ją wpisując kluczowe idee i hasła po lewej stronie kartki. Przyspieszysz zapamiętywanie i naukę zapisując również pytania o kluczowe informacje.

  3. Zrób powtórkę. To bardzo ważne. Zakryj prawą część. Patrząc na lewą stronę i widząc słowa – klucze (pytania) zreferuj sam sobie, głośno, wszystko to, co zanotowałeś po  prawej stronie. Opisuj wszystko swoimi słowami z jak największą ilością szczegółów. Następnie odkryj prawą część i sprawdź, jak dokładnie to zrobiłeś.

  4. Stwórz podsumowanie w dolnej części notatki. Możesz tam dodać swoje przemyślenia i refleksje. Własne przemyślenia powodują połączenie nowej wiedzy z Twoimi doświadczeniami i bardzo wydajnie podnoszą efektywność nauki.

  5. Powtarzaj. Krótkie przeglądy notatek, zwłaszcza słów kluczy i podsumowań (wystarczy raz w tygodniu) pozwolą Ci utrzymywać z wysoką szczegółowością wszystkie zapamiętane informacje przez przez długi czas.

Zobacz, jak to działa już dzisiaj. Wybierz nie za długi tekst – krótki rozdział w podręczniku, nie za długi artykuł, opracowanie, przeczytaj całość z wykorzystaniem metody Cornella i sprawdź (może z partnerem, kolegą) jak zapamiętałeś. Zreferuj całość jak na egzaminie ustnym. Poćwicz tak kilka razy, jeśli na początku nie jesteś zadowolony z efektów. Nabywaj wprawy i ciesz się skutecznością.

Bądź zawodowcem. Kontroluj proces uczenia się.


* Również w skutecznym czytaniu „działa” zasada Pareta. W większości wypadków do zdania egzaminu,  zorientowania się w temacie, uchwycenia istoty zagadnienia wystarczy 20% czytanych informacji. To pocieszające – – nie zawsze trzeba czytać „od deski do deski”.

270 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page